Tipy na úspory energie a emisí

V menu výše si vyberte téma úspor. A pak už je to jednoduché! Kdykoliv v průběhu dne (týdne, roku…). A ať žijete kdekoliv. A vlastně i v jakémkoliv věku můžeš nebo můžete (pro dříve narozené s úctou k Vašemu věku) sledovat a snižovat svojí uhlíkovou stopu. A tím i šetřit energii, finance, přírodu....

Aby náměty a rady byly praktické a využitelné co nejvíc, je řada z nich zaměřena na naše každodenní spotřební, dopravní a další volby. Prostě na činnosti, které se pravidelně opakují. Protože třeba pořídit si vlastní bydlení v pasivním domě, což je v dlouhodobém horizontu jeden z nejúčinnějších prostředků úspor, je volba, kterou můžeme učinit obvykle jen jednou v životě (když jsou okolnosti příznivé) a taková možnost je pro nás dostupná.

Dobrá zpráva je, že existuje řada jednoduchých a finančně nenáročných příležitostí k úsporám energie a snižování uhlíkové stopy. Díky tomu může snižovat a šetřit úplně každý! Stačí změnit některý z mnoha návyků, kterými si zjednodušujeme (někdy ale i komplikujeme) každodenní život. A činnosti často opakované, třeba i každý den, mohou ve výsledku přinést dopad stejný nebo i vyšší, než jednorázová investice do úsporného bydlení, energeticky šetrných spotřebičů apod.

Energie a klima spolu významně souvisí. Téměř 60 % skleníkových plynů v ČR pochází právě z energetiky. Proto je potřeba hledat úspory právě zde. A navíc (abychom Ti dodali odvahu i vědomí souvislostí) nejde jen o ochranu klimatu. Pro náš život a životní prostředí tyto úspory a změny spotřebního stylu mohou znamenat i další přínosy. Pří výrobě elektřiny, spalovacích procesech v dopravě i při průmyslové produkci se do ovzduší a vody uvolňuje řada škodlivých látek. Zejména dopravou se do ovzduší dostává řada polutantů, které vůbec neprospívají plicím (našim, ani těm planetárním) a životu celkově. A pokud změníš třeba své dopravní návyky ve prospěch aktivního pohybu nebo upravíš jídelníček, můžeš pocítit i přímý dopad na tělesnou kondici a zdraví.

Náhodně vybrané tipy:

Jezdi radši na kole!

Ježdění na kole je lepší pro fyzičku, ovzduší, peněženku... prostě lepší. Zkus to třeba jen občas, a i kdyby to bylo jen na nejbližší nádraží... na stopu celé cesty to bude mít vliv přímo úměrný počtu ujetých kilometrů z celkové vzdálenosti k cíli.

Umíš jezdit na kole?

Veřejná doprava – úsporná i nízkouhlíková

Češi používají auto průměrně 24 minut denně. Takže celých 23 hodin a 36 minut auto někde (nesmyslně) stojí. Nevím, jak u Tebe, ale pro mě má větší smysl utratit pár korun za veřejnou dopravu než zaplatit statisíce za parkování.
A volbou veřejné dopravy pomáháš samozřejmě i přírodě, protože Tvá uhlíková stopa je nižší. Nejekologičtější volbou je systém MHD (zejména díky zapojení vozidel jezdících na elektřinu). Z dopravních prostředků, které se nabízejí na delší vzdálenosti, je nejekologičtější autobus. O třetinu větší stopu vyprodukuje cesta elektrickým vlakem. A dvojnásobnou stopu (ovšem stále menší než auto obsazené 1-2 osobami) pak má motoráček.
Náš tip: Rezervovat si předem sedadlo třeba přes web dopravce) je snadnější, než kdy dřív. A pak Tě už nic nebude rušit při kochání se přírodou nebo třeba při práci.

Kontrolní otázka - pamatujete si?

Kolik hodin (minut) průměrně využívá auto jeho uživatel?

Úspory elektřiny – základní tipy

V běžné domácnosti je elektřina „zodpovědná“ za rozhodující část spotřeby energie (mimo energii potřebnou k vytápění, které není elektrické). Přitom nemalou část spotřeby můžeme ovlivnit jednoduše svým chováním. A když už si úspornější provoz domácnosti zaběhneme, tak se pak bude elektřina šetřit vlastně už sama! Zde je pár základních rad:
  • Nesvítit (nehrát, nenechat puštěnou TV…) v místnostech, kde nepobýváte! Osvědčená rada z časů našich babiček, ale stále velmi účinná :-)
  • Pro osvětlení využívat hlavně kvalitní LED zdroje s životností 15 tis. hodin (některé „levné“, např. asijské výrobky ze zkušenosti mohou vypovědět službu třeba už po roce používání). Do míst odpočinku lze doporučit teple bílý barevný tón (2700 K či méně).
  • Plánovat nákup velkých spotřebičů dřív, než ten starý doslouží. A zvolit velikost (kapacitu), kterou opravdu běžně využijete. Například u chladniček volba nadměrného objemu znamená citelný nárůst každodenní spotřeby.
  • Koupit spotřebič s nižší provozní spotřebou (podle energetického štítku) se vyplatí, i když je o něco dražší. Náklady se vrátí nižší spotřebou a stopa bude menší!
  • Správná obsluha a čištění spotřebičů (např. od vodního kamene u konvic, praček) umožňuje jejich provoz s optimální (nejnižší) spotřebou.
  • Některé elektrické spotřebiče jsou převážně „módní trend“, který však kvalitu (péče o tělo, domácnost…) nijak nezvyšuje. Např. některé elektrické zubní kartáčky mohou podle některých lékařů stavu chrupu i vážně uškodit...
Nejúspornější však je prostě se občas bez elektřiny obejít. Zvažte, zda je nutné řešit činnosti v domácnosti vždy „elektricky“. Práce vlastní silou může být někdy zpestření nebo i duševní relax. A v případě menšího rozsahu může být i časově srovnatelná s obsluhou a úklidem daného spotřebiče...

1) Nejúčinnější je nulová spotřeba – co zkusit doma i nějakou činnost bez elektřiny?
2) Podívejte se, jak staré máte spotřebiče, u starých porovnejte spotřebu s novými. Moderní elektrické spotřebiče jsou často až několikanásobně účinnější (a tedy úspornější), než výrobky staré 10 a více let. Nejvíce asi ušetří pořízení LED světelného zdroje o stejné svítivosti, jakou má klasická žárovka (LED je úspornější o 80%).