Tipy na úspory energie a emisí

V menu výše si vyberte téma úspor. A pak už je to jednoduché! Kdykoliv v průběhu dne (týdne, roku…). A ať žijete kdekoliv. A vlastně i v jakémkoliv věku můžeš nebo můžete (pro dříve narozené s úctou k Vašemu věku) sledovat a snižovat svojí uhlíkovou stopu. A tím i šetřit energii, finance, přírodu....

Aby náměty a rady byly praktické a využitelné co nejvíc, je řada z nich zaměřena na naše každodenní spotřební, dopravní a další volby. Prostě na činnosti, které se pravidelně opakují. Protože třeba pořídit si vlastní bydlení v pasivním domě, což je v dlouhodobém horizontu jeden z nejúčinnějších prostředků úspor, je volba, kterou můžeme učinit obvykle jen jednou v životě (když jsou okolnosti příznivé) a taková možnost je pro nás dostupná.

Dobrá zpráva je, že existuje řada jednoduchých a finančně nenáročných příležitostí k úsporám energie a snižování uhlíkové stopy. Díky tomu může snižovat a šetřit úplně každý! Stačí změnit některý z mnoha návyků, kterými si zjednodušujeme (někdy ale i komplikujeme) každodenní život. A činnosti často opakované, třeba i každý den, mohou ve výsledku přinést dopad stejný nebo i vyšší, než jednorázová investice do úsporného bydlení, energeticky šetrných spotřebičů apod.

Energie a klima spolu významně souvisí. Téměř 60 % skleníkových plynů v ČR pochází právě z energetiky. Proto je potřeba hledat úspory právě zde. A navíc (abychom Ti dodali odvahu i vědomí souvislostí) nejde jen o ochranu klimatu. Pro náš život a životní prostředí tyto úspory a změny spotřebního stylu mohou znamenat i další přínosy. Pří výrobě elektřiny, spalovacích procesech v dopravě i při průmyslové produkci se do ovzduší a vody uvolňuje řada škodlivých látek. Zejména dopravou se do ovzduší dostává řada polutantů, které vůbec neprospívají plicím (našim, ani těm planetárním) a životu celkově. A pokud změníš třeba své dopravní návyky ve prospěch aktivního pohybu nebo upravíš jídelníček, můžeš pocítit i přímý dopad na tělesnou kondici a zdraví.

Náhodně vybrané tipy:

Pes nebo kočka? Jde to i nízkouhlíkově!

Pes přítel člověka, ale i planety? No samozřejmě, protože uhlíková stopa malého psa je stejně malá jako uhlíková stopa kočky. Ale co takový Beethoven? Včetně granulí třeba pro Tvého bernardýna je uhlíková stopa pořádného velkého psa až 7x větší než stopa malého psíka s mašličkou. Nechceš-li vyměnit Tvého malamuta či dalmatina za čivavu, mopsíka, sibiřskou kočku nebo třeba rybičky (a nad veganským jídelníčkem se ohrnuje čumák), je nejlepším řešením uhlíkovou stopu mazlíčků kompenzovat! Nic se neboj, není to nic složitého, i tvůj Andy to zvládne levou zadní. Návod jak na to najdeš v článku Kompenzace stopy: zahladí stopu aktivit, bez kterých se neobejdeš.

Ať už máš 1 velkého psa, nebo 2 psy střední velikosti, nebo dokonce 7 malých psů (nebo 7 koček), uhlíková stopa těchto domácích miláčků je ve všech případech přibližně stejně velká. A ne zrovna malá. Co s tím? Z mazlíčka sice vegetariána nebo vegana neuděláš, můžeš ale uhlíkovou stopu čtyřnožce zahladit třeba výsadbou stromu! Prozkoumej, jak můžeš stopu mazlíčků kompenzovat... jde to jednoduše i z domova!

Elektrokolo: elegantní a úsporná doprava

Elektrokolo není žádná babeta, holt musíš šlapat, i když je na kole malý motor. Nicméně ať už jedeš na výlet s odolnějšími parťáky či do práce, kde se nechceš/nemůžeš sprchovat, elektrokolo ušetří nejen Tvé nohy, zásoby potu, ale také Tvoji uhlíkovou stopu.

Místo mačkání se v MHD nebo čekání v koloně (a nadávání na ni, i když vy jste její součástí, že?) se Ti naskýtá skvělá možnost pročistit si mysl, protáhnout tělo, zůstat elegantní dle potřeby a ještě získat dobrý pocit, že děláš něco nejen pro sebe!

Je dokonce spočítáno, že protože e-cyklisté nepotřebují získávat tolik energie ze stravy, je jejich uhlíková stopa v důsledku stejná jako stopa tradičního cyklisty! A pokud žiješ ve městě, je Tvá stopa také skoro 5x menší než při dopravou autobusem a 10x menší oproti cestování ve vlastním autě! Fascinující, že?

Do práce, na nákupy, do terénu, kamkoliv. Elektrokola všeho druhu Tě dovezou, kam si jen budeš přát. Klesající ceny elektrokol, možnost nabíjení z pohodlí domova a produkce nesrovnatelně nižší uhlíkové stopy, než kdybys použil/a MHD nebo automobil – co víc si jen přát?

Lednice či vysavač – nenápadní žrouti

Největším spotřebičem, který potřebuje elektřinu prakticky neustále, je lednice (a mrazák). Běžná lednice s mrazící částí, stará deset let (energetická třída B), spotřebuje až dvojnásobek elektřiny oproti současným lednicím třídy A++/+++ se stejnou velikostí. Takže pokud máte takovou starší lednici, zvažte nákup nové, optimálně o něco menší než ta současná (stále platí, že menší lednice znamená nižší celkovou spotřebu).

A díky výrazné změně legislativních norem velké rozdíly ve spotřebě existují také u vysavačů. Výkonný, běžný vysavač, koupený před rokem 2014, má až trojnásobnou spotřebu elektřiny než nejvýkonnější vysavače současné. Od září 2017 je maximální povolený příkon max. 900 W, ale na sacím výkonu bychom tuto úsporu díky zdokonalené konstrukci a vyšší účinnosti poznat neměli.

PS: Víš, proč se takto zpřísnily požadavky na příkon a účinnost vysavačů? Důvodem je dlouhodobé úsilí EU právě o energetické úspory, což napomůže snížit emise skleníkových plynů. Takže vlastně jde o stejný cíl – napomoci ochraně klimatu!

Teploty mají velký vliv na (ne)úsporný provoz každé lednice. Za každý stupeň teploty v místnosti, kde je lednice, navíc nad 20 °C, vzroste spotřeba energie asi o 6 %.
Pro běžný provoz stačí nastavit teplotu v chladničce na 5-6 stupňů Celsia a v mrazáku -18°C. Každý 1°C dolů totiž znamená navýšení spotřeby o 6 %.